Python

Python, Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir.

 

Python kelimesi aslında çoğu kişinin zannettiği gibi “piton yılanı” anlamına gelmiyor. “Python” ismi Guido Van Rossum’un çok sevdiği “Monty Python” adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun “Monty Python’s Flying Circus” adlı gösterisinden geliyor.

 

Python kelimesinin kökenbilimsel anlamlarına dalmadan biraz da Python’un kendisinden söz edelim:

 

Python, yazılım geliştirmenin birçok çeşidi için kullanılabilen dinamik nesne tabanlı bir programlama dilidir. Entegrasyon için diğer diller ve araçlar ile birlikte gelen güçlü bir destek sunar. Geliştirilmiş standart kütüphaneleri ve birkaç günde kolayca öğrenilebilmesi ile ön plâna çıkmaktadır. Birçok programcı üretimin kalitesini ve programın daha yüksek kalitede yeni ürünler geliştirmeye teşvik etmesini rapor etmektedir.

 

Python, Windows, Lunix/Unix, Mac OS X, OS/2, Amiga, Palm Handhelds ve Nokia cep telefonlarında çalışabilmektedir. Python ayrıca Java ve .NET destekli bilgisayarlarda da çalışabilmektedir.

 

Python nesneye yönelik bir dildir. Bunu küçük bir örnekle özetleyelim:

Python özgür bir dildir. Açık kaynak kodu ile herkese açıktır. Yine de ticarî uygulamalarda yazdığınız programı byte-code ile verebilirsiniz.

 

Kaynağı C ile yazılmıştır. Bazı temel modülleri C++ ile yazılmıştır.

 

Kullanımı ve yazılımı en kolay dildir. Örneğin; Pascal’da 28, Perl’de 23 karakterle yazılan bir kod Python’da sadece 18 karakterle yazılabilir. Sayfalar dolusu program yazacaksanız kod kısalığının farkına varabilirsiniz.

 

Python hızlıdır. Python’u hızlı kılan etkenlerin başında modüllerin ana sistemden bağımsız olması gelir. İlk başlarda bu size biraz yorucu gelecektir, ancak sizin isteğiniz dışında hiçbir modül hafızaya yüklenmeyecek, sistemi yormayacaktır. Bu sizin tüm programı kontrol altında tutmanızı sağlarken, sisteminizin de hızını arttıracaktır.

 

Öğrenmesi en kolay dildir. Veritabanı, internet ile GUI programcılığında ve hızlı prototip yazmada kullanılmaktadır.

 

Eğer karmaşık veritabanı programcılığı ile uğraşıyorsanız ve dikkatinizi sadece veritabanı ve sorgulamalarına yoğunlaştırmak istiyorsanız, programlama dilinin zorlukları ve kaprisleri ile uğraşmak istemiyorsanız Python tam size göre. Hemen hemen her veritabanı sistemi ile barışıktır. Bunlar arasında en yaygın olanlarını şöyle sıralayabiliriz: ODBC, *SQL, gdbm, bdb, xbase …

 

Python’u birçok ticarî firma kullanmaktadır. Bunların başında Linux işletim sisteminin sahibi Red Hat firması, Microsoft, Google, Yahoo, NASA gibi ünlü firmalar gelmektedir. Microsoft bir ticarî uygulamasının bir kısmını Python ile yazdı. Küçük bir örnek olarak Silverlight verilebilir. Dünyanın en hızlı arama motoru olan Google birçok işlemde Python'u tercih ediyor. Google ana arama motoru hariç, son kullanıcıya internet üzerinden verdiği her hizmeti Python ile yazıyor ve sürekli Python bilen elemanlar arıyor. Yahoo da bazı servislerinde Python'u tercih ediyor. NASA gizli uygulamalarını Python ile geliştiriyor. Özellikle güvenliğin ön plâna çıktığı uygulamalarda bu dili tercih ediyor ve yaygın bir şekilde kullanıyor. Ünlü içerik yönetim sistemi Zope, Python ile yazılmıştır. Python'un yaratıcısı Guido'nun da desteği altında yürütülen bu projenin henüz bir benzeri yazılamadı ve yazılması da imkansız. Son olarak ülkemizden bir örnek vermek istiyorum. kolaymail.com hemen hemen tüm servislerini Python ile veriyor.

 

Python kurulumunun nasıl olacağını merak ediyorsanız sitemizin sol konsoluna bakabilirsiniz.