Ders 2

Python Değişkenleri

İkinci Dersimize Hoş Geldiniz,

 

Bu bölümde size Python değişkenlerini anlatayacağız.

 

Kimilerine göre değişkenler Python’un temelidir. Değişkenler standart olarak altı türden oluşur: Sayılar, cümleler, listeler, tüpler (demetler), sözlükler ve dosyalar.

 

Değişken isimlerini seçerken dikkat etmemiz gereken iki nokta vardır:

 

  • Değişkenler rakam ile başlamazlar. Ama ilk karakter dışında içinde rakam barındırabilirler.
  • %, $, & gibi harf dışı karakter barındırmazlar.

 

Sayılar

Sayı değişkenleri ile birçok aritmetik işlem kolaylıkla yapılabilir.

Görüldüğü gibi toplama işlemi başarılı bir şekilde yapılabiliyor. Peki ya çarpma ve bölme işlemleri?

Burada önemle belirtmemiz gereken bir nokta var. Daha önce bölme işlemlerinde 9/5 in sonucunu 1.8 bulmuştuk. Peki ya 10/5 gibi bir işlem yapsaydık sonuç ne olacaktı? Tabi ki tahmin ettiğiniz gibi 2 olacaktı ama Python bu işlemin sonucunu ondalıklı bir şekilde 2.0 yazacaktı. İşte sayıların ondalıklı kısımlarının atılması için // operatörünü kullanıyoruz. Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta var: 9//5 gibi işlemlerimizde sonuçların ondalıklı kısımları atılacağı için bizi şaşırtabilirler. Bu yüzden bu operatörü dikkatli kullanmak gerekiyor. Örneğin; 9//5 in sonucu 1 olarak yazılacaktı.

Yukarıda da görüldüğü gibi yeni değişkenlerimizi eklemeler, çıkarmalar, bölmeler ve çarpmalar yaparak değiştirebiliriz.

Cümleler

Cümleler sayılar gibi oldukça kolay değişkenlerdir. Şimdi size birkaç örnek verelim:

Cümle değişkenleri için kullanmamız gereken en önemli operatör tırnak işaretidir. Yukarıdaki örnekte de gördüğümüz gibi değişken ismini yazdıktan sonra atama işlemi operatörümüz olan eşittir (=) simgesini kullanıyoruz ve daha sonra atamaya tırnak işareti ile başlıyoruz. Atamaya tek tırnak ile de başlayabiliriz ama bunu kullanmayacağız. Bunun sebebini birazdan öğreneceksiniz.

Görüldüğü gibi tek tırnak işareti bize burada problem çıkardı. Bu problemi önlemek için değişkenimizi “Adana’da mı yaşıyorsunuz?” şeklinde tanımlayabilirdik. Fakat bunun yerine kaçış karakteri de kullanabiliriz. Kaçış karakterleri tanımlamalarda oluşabilecek hataları önlemek için kullanabileceğimiz en önemli karakter çeşididir. Bu örneğimizde \ kaçış karakterini kullanacağız. Şimdi örneğimizi tekrar yazalım ve sonuca bakalım.

Peki ya ““Adana’da mı yaşıyorsunuz?” diye sordu.” şeklinde bir değişken tanımlamak istersek bunu nasıl yazabiliriz?

Yanıtımızı aldık. Peki ama bu hatadan nasıl kurtulacağız? Bunu düzeltmek için iki yolumuz var: Birincisi kaçış karakteri kullanmak; ikincisi ise üç tırnak kullanmak. Şimdi kaçış karakteri kullanarak bu hatamızı düzeltelim.

Hatamızı düzelttik ama yine de kaçış karakteri ile ilgili bir sorun var gibi görünüyor. Bu durumu düzeltmek için ise print() fonksiyonunu kullanıyoruz. print Türkçe’de “yazdır” anlamına geliyor. İlerleyen derslerimizde en çok kullanacağımız fonksiyon print komutudur. print() fonksiyonunda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta değişken adlarını iki parantez arasında yazmamızdır. Parantez kullanmadığımız durumlarda aşağıdaki gibi hata mesajı alacağız.

Python 3.x sürümü ile gelen bu parantez özelliğine Python 2.x sürümü ustalarının biraz alışması zaman alacaktır.

 

Şimdi bir önceki örneğimizi üç tırnak ile yapalım.

Daha kolay değil mi? Üç tırnağın işlevi sadece bu kadar değil. Asıl işlevi paragraflardaki cümleleri alt alta yazmayı sağlamaktır. Bunu daha sonraki bölümlerde açıklayacağız. Şimdilik bu işlevi öğrenmeniz yeterlidir.

EK

Değişken Sınıfları

Bu derse ek olarak belirtmemiz gereken bir konu daha var. O da değişken sınıflarıdır. Python’da üç temel değişken sınıfı vardır:

 

  • Karakter dizileri (Strings)
  • Tamsayılar (Integers)
  • Ondalıklı Sayılar (Floats)

 

Şimdi aşağıdaki örnekleri inceleyelim.

a’yı deneme olarak tanımladık ve type komutu ile sınıfını sorduk. Sonuç olarak str yazıldı. Yani string. a değişkenimiz karakter sınıfına dâhildir.

 

b’yi 2 olarak tanımladık ve type komutu ile sınıfını sorduk. Sonuç olarak int yazıldı. Yani integer. b değişkenimiz bir tamsayıdır.

 

c’yi 1.8 olarak tanımladık ve type komutu ile sınıfını sorduk. Sonuç olarak float yazıldı. c değişkenimiz bir ondalıklı sayıdır.

 

Şimdi d=”2” şeklinde bir tanımlama yapalım ve değişkenimizin hangi sınıfa ait olduğunu soralım.

İlginç! d değişkenini 2 gibi bir tamsayı ile tanımlamamıza rağmen karakter dizisi yanıtını aldık. Bunun sebebi tırnak işareti kullanarak değişkenimizi karakter dizisi olarak tanımlamamızdır. Python’da tırnak işareti içindeki tüm tanımlamalar karakter dizisi olarak algılanırlar.

Sınıf Değiştirme

Şimdi değişkenlerin sınıflarını değiştireceğiz. Aşağıdaki örneği inceleyelim.

10 tamsayısı olarak atadığımız e değişkenini ondalıklı sayıya dönüştürdük.

 

20.4 ondalıklı sayısı olarak atadığımız f değişkenini tamsayıya dönüştürdük.

 

deneme karakter dizisine sahip g değişkeni tamsayıya dönüşemedi; çünkü Python’da karakter dizileri, tamsayılara ya da ondalıklı sayılara dönüşemezler.

ödev
ders
video