Ders 1

Python'da Matematiksel İşlemler

Evet,

 

Bu sizinle ilk dersimiz. Derse başlamadan önce ana sayfada ve python okulu sayfasında yapmış olduğum at gözlüğü bildirimini hatırlayın. Bunu doğal karşılayın; çünkü ilk defa Python öğrendiğinizi varsayıyorum. Ayrıca derslere başlamadan önce mutlaka aşağıda gördüğünüz Sünger Bob resmine bakın ve ondan ilham alın. Sünger Bob sizin en büyük güç kaynağınız olacak, sıkılmaya başladığınız zamanlarda ona bakarak durduk yere "hehehehehehehe" diye gülebileceksiniz. :D

 

hehehehehehehehehe

 

Hadi başlayalım. :)

sunger bob

İlk önce başlat > programlardan Python’u buluyor ve IDLE (Python GUI)’yi çalıştırıyoruz. Şu an Python Shell adlı bu pencereyi açmış olmalıyız.

Açamadıysanız bilgisayarınıza format atmaya başlayabilirsiniz. :D

 

Evet… Şaka bi’ yana kaldığımız yerden devam edelim:

 

Python Shell, yani Python Kabuğu hızlı bir şekilde kodlarımızı yazabileceğimiz bir GUI, yani grafiksel kullanıcı arayüzüdür. (Windows dilinde buna pencere derler :)

 

Bu ve bundan sonraki çalışmalarımızın çoğu Python Shell’de yapılacaktır. Çünkü bu modülde hızlı bir şekilde deneme çalışmaları yapılabilir; renkli kod gösterimleri ile hata payı düşürülebilir ve hata yaptığımız zaman hatanın nerede olduğu görülebilir.

 

Örneğin;

Ayrıca hemen belirtelim ki >>> kabuk imleci Python’un bizden komut almaya hazır olduğunu gösteriyor. Eğer yok ise başka bir şeyler girilmesini bekliyor demektir.

 

Toplama ve Çıkarma İşlemi

Görüldüğü gibi Python’da toplama ve çıkarma işlemlerini yapmak basit bir hesap makinesinde işlem yapmak kadar kolay.

 

Çarpma ve Bölme İşlemi

Çarpma ve bölme işlemleri de oldukça kolay gibi. Çarpma işlemi için * , bölme işlemi için ise / tuşlarını kullanıyoruz. Python’un üçüncü sürümünden önce 9/5 gibi işlemlerin sonucu 1 olarak veriliyordu. 9/5 işleminin sonucu doğal olarak 1.8 olması gerekirken neden 1 gibi bir yanıt veriyordu? Geliştiriciler bu büyük sorunu düzelterek bize daha kararlı bir sürüm sunmuşlar ve sunmaya da devam ediyorlar. 9/5 in neden 1 sonucunu verdiği sorusuna gelince. Önceki sürümlerde Python ondalıklı kısımları atıyordu. Böylece bir işlem karmaşasına sebep oluyordu. Bu işlem karmaşasını düzeltmek için işlemi 9/5.0 şeklinde yazmak gerekiyordu. Bu bug’ların düzeltilmesi Python’un gelişmekte olan bir programlama dili olduğunu gösteriyor.

Karma İşlemler

 

Python’da toplama, bölme, çarpma ve çıkarma işlemlerini beraber yapabiliriz. Bunun için parantez simgesini kullanıyoruz. Ayrıca çarpma ve bölmenin, toplama ve çıkarmadan üstün olduğunu unutmayalım.

Üslü ve Köklü Sayılar

 

Python’da üslü ve köklü sayıları hesaplayabiliriz. Bunun için çift yıldız operatörünü (**) kullanmamız yeterlidir.

Görüldüğü gibi 10 üzeri 2, 100’e ve 100’ün karekökü ise 10’a eşittir. Gelin bu bilgilerimizi biraz önce öğrendiğimiz karma işlemler ile birleştirilelim ve altın oranı hesaplayalım.

[(Kök 5)+1]/2

 

Altın oran Da Vinci’nin bize miras bıraktığı bir doğa oranıdır. Tüm doğadaki canlılarda bu oran bulunmaktadır. Örneğin; boyunuzu, göbek deliğinizin yere kadar olan uzunluğuna bölün. Sonuç altın oran olacaktır. Bulacağınız sonucu kısaca 1.618 olarak ifade edebilirsiniz.

 

Şimdi bilgisayarımızdaki bilimsel hesap makinelerinin bile yapamayacağı bir işlem için hazır olun. Çünkü sonucu o kadar uzundur ki hesap makinelerin hiçbiri işlemin sonucunu tam olarak veremez. İşte işlemimiz:

Python’da oldukça büyük işlemler yapılabilir. Bunun doğal sonucu olarak nümerik matematik dalında araştırma yapan uzmanların gözde programlama dili olmuştur.

 

Karmaşık Sayılar

 

Python’da karmaşık sayılarla da işlem yapılabilir.

Sonuç olarak Python’da birçok matematik işlemi başarı ile yapılabilir. Python’da kullanabileceğimiz birçok hazır matematik fonksiyonu vardır. Bunları ileride göreceğiz.

ödev
ders
video